PoczytajMY

„Któż to jest ten mały pstryk”- zajęcia czytelnicze

Klub Czytelniczy w drugim semestrze kontynuuje spotkania z przedszkolakami w ramach programu „PoczytajMY”. W lutym zajęcia czytelnicze pt. „Któż to jest ten mały pstryk” prowadziły uczennice klasy 4a: Martyna Krawczyk i Martyna Matyjas pod opieką pani Iwony Tutak. Uczennice wystąpiły w roli „Świetlików” wprowadzając dzieci w świat energii elektrycznej.

Zaprosiłyśmy dzieci do wysłuchania wiersza Juliana Tuwima pt. „Pstryk”. W trakcie recytacji „Świetlik” włącza i wyłącza światło ilustrując w ten sposób treść wiersza i wprowadzając dzieci w tematykę zajęć. Następnie omówiłyśmy wiersz za pomocą pytań: Jakimi różnymi nazwami określał poeta wyłącznik elektryczny?, Jaką moc miał mały pstryczek?, Dzięki czemu świeci żarówka?, Co trzeba zrobić, aby w pokoju zapalić światło?. Świetlik wyjaśnił, skąd bierze się prąd w domu, przedszkolu.
Po lekturze przyszedł czas na ćwiczenie „Czym są zasilane” polegające na rozróżnianiu i nazywaniu urządzeń działających na prąd i na baterie. Naszym podopiecznym przybliżyłyśmy korzyści, jakie dają człowiekowi urządzenia elektryczne. Odbył się pokaz ilustracji urządzeń elektrycznych: pralki, miksera, suszarki do włosów, żelazka, odkurzacza, czajnika elektrycznego. Przeprowadziłyśmy rozmowę na temat zasad bezpiecznego zachowania podczas obsługi urządzeń elektrycznych.
Dzięki poznanemu utworowi dzieci dostrzegły przydatność prądu oraz urządzeń elektrycznych w życiu codziennym, jak również poznały rady „Świetlik ostrzega” dla użytkowników prądu. Wiedzą już, że prąd jest bardzo pożyteczny, ale również bardzo groźny i niebezpieczny. Na podsumowanie zajęć przeprowadzono zabawę ruchową przy muzyce „Stop – niebezpieczeństwo”.

Szkolny koordynator programu Iwona Tutak

Któż to jest ten mały pstryk? / Google Photos