Smog – cichy zabójca

Drobiny, które każdego dnia wdychamy wraz z powietrzem, osiadają na naszych płucach sprzyjając całej gamie dolegliwości – od chorób serca, przez uszkodzenia układu oddechowego i nerwowego po zaburzenia hormonalne oraz problemy z urodzeniem zdrowych dzieci.

Smog

Statystycznie każdy Polak żyje o rok krócej z powodu dolegliwości, do jakich przyczyniają się zanieczyszczenia powietrza. Za najniebezpieczniejszy składnik smogu uważany jest rakotwórczy benzopiren. To właśnie przez niego noworodki, których matki przebywały w zatrutym środowisku, mogą rodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi. Szacuje się, że już około 6 proc. polskich dzieci cierpi z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza.

Jak rozpoznać, że wychodząc na zewnątrz mamy do czynienia z wyższym niż zwykle stężeniem szkodliwych substancji? Zwykle nie jest to trudne – po prostu gorzej się nam oddycha a nad miastem unosi się gęsta łuna oparów, które najczęściej można zauważyć. Jeśli zaś dodatkowo zaczynają nam łzawić oczy a spojówki stają się podrażnione – lepiej nie przebywać wtedy zbyt długo na zewnątrz – mogą to być pierwsze reakcje alergiczne na zbyt wielką ilość drobin, przez które możemy doznać uszczerbku na zdrowiu.

Lista chorób, do których przyczynia się smog:

• rak płuc
  • depresja
  • miażdżyca
  • bezpłodność
  • zawał mięśnia sercowego
  • choroby serca/zaburzenia rytmu serca/niewydolność serca
  • nadciśnienie
  • zakrzepica
  • udar mózgu
  • astma
  • zaburzenia koncentracji (a nawet obniżenie wskaźnika IQ)
  • zmiany anatomiczne mózgu
  • niska waga urodzeniowa
  • wyższe ryzyko wcześniactwa
  • zaburzenia hormonalne/otyłość (zwłaszcza u dzieci i młodzieży)
  • podrażnienie spojówek

W klasach czwartych odbyła się prelekcja na temat zagrożeń związanych ze zjawiskiem smogu. Uczniowie wzięli udział w quizie dotyczącym tego tematu.