Świąteczna pocztówka

POCZYTAJOWE PRZYGODY – „Świąteczna pocztówka”

W grudniu odbyły się kolejne zajęcia czytelnicze z cyklu „Lokomotywą Tuwima poznajemy świat” w Filii Miejskiego Przedszkola nr 38 w Częstochowie. Tym razem nasi podopieczni poznali historię chłopca mieszkającego w Afryce.

Dzieci wysłuchały utworu Juliana Tuwima pt. „Bambo”, następnie omówiliśmy treść wiersza za pomocą pytań. Odbył się pokaz ilustracji przedstawiających mieszkańców Afryki. Zadaniem dzieci było podanie cech charakterystycznych dla mieszkańców tego kontynentu.

Na zajęciach pracowaliśmy z globusem, dzieci zdobyły wiadomości na temat położenia Afryki. Kolejne zadanie polegało na wymienieniu zwierząt zamieszkujących Afrykę. Zadanie zostało poprawnie wykonane. Zbliżały się święta Bożego Narodzenia, omówiliśmy zwyczaje i tradycje świąteczne panujące w naszym kraju. Na zakończenie spotkania zaproponowaliśmy dzieciom przygotowanie niespodzianki dla bohatera wiersza. Uczestnicy zajęć wykonali ozdoby choinkowe na wcześniej przygotowanych szablonach. Następnie każde dziecko umieściło bombki na choince i tak powstała piękna świąteczna pocztówka dla nowego kolegi. Sprawiało im to wiele radości.

Czytany utwór uświadomił dzieciom, że kolor skóry nie ma wpływu, no to, kim jesteśmy i co czujemy. Wszystkie dzieci lubią się bawić i chcą być kochane tak jak Bambo.

Szkolny koordynator programu:

Iwona Tutak