BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Apel ekologiczny

Posłuchaj artykułu

Apel ekologiczny o włączenie się do akcji Godzina dla Ziemi !
Godzina dla Ziemi 24 marca 2018 r. 20:30 – 21:30
Zgaś niepotrzebne światło, wyłącz zbędne urządzenia elektryczne, podpisz petycję!

WŁĄCZ SIĘ DO ZMIAN!

Tegoroczna edycja akcji “Godzina dla Ziemi” w Polsce będzie poświęcona Puszczy Karpackiej. Fundacja WWF Polska chce w ten sposób przybliżyć ideę ochrony tego cennego przyrodniczo miejsca, położonego na Podkarpaciu.

Światła zgasną dla Puszczy Karpackiej, a hasło tegorocznej edycji akcji brzmi: “Ratujmy serce Karpat”. WWF zwraca w ten sposób uwagę na potrzebę ochrony lasów o powierzchni ok. 18 tys. ha, położonych kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla, na terenie gmin Bircza, Fredropol i Ustrzyki Dolne, w nadleśnictwie Bircza. Jest to najdziksza część Karpat Wschodnich, leżąca na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Gór Sanocko-Puszczańskich.
“Żyją tam wszystkie duże drapieżniki, jakie można spotkać w Polsce – niedźwiedź, wilk, ryś i żbik, a także 113 gatunków ptaków, wśród nich – orzeł przedni, orlik krzykliwy, puszczyk uralski, sóweczka, bocian czarny i wszystkie dziewięć gatunków dzięciołów”( informacje pochodzą z konferencji WWF Polska biolog Stefan Jakimiuk). W Puszczy Karpackiej żyje mnóstwo unikatowych gatunków roślin i zwierząt: od mchów i porostów – po bardzo stare drzewa, nierzadko osiągające wiek nawet 300 lat – niemal 7 tys. drzew – buków, jodeł, jaworów i grabów – spełnia kryteria drzew pomnikowych.
Ekolodzy podkreślają, że jest to jeden z nielicznych w Europie lasów nieposadzonych ręką człowieka. Obecnie jednak jest on traktowany jak zwykły las użytkowy i trwa tam wycinka drzew.
WWF Polska zbiera podpisy pod petycją i apelem o zwiększenie ochrony Puszczy Karpackiej i o przyspieszenie prac nad utworzeniem Turnickiego Parku Narodowego (SerceKarpat.pl). Do tej pory zebrano już 100 tys. podpisów. Weźmy udział w akcji i podpiszmy petycję!
Podczas marcowej kampanii Godzina dla Ziemi WWF będzie zbierać podpisy pod petycją w kilku miastach Polski: w Krakowie (3 marca), Gdańsku (7.03), Łodzi (10.03), Lublinie (12.03), Rzeszowie (17.03), Słupsku (21.03) i Warszawie (24.03). Szczegóły na stronie facebook.com/WWFpl. (PAP)

Szanowni Rodzice! Nauczyciele! Uczniowie!

Symbolicznym gestem zgaszenia świateł na godzinę w dniu 24 marca o 20.30 chcemy zwrócić uwagę wszystkich na problem skutecznej walki ze zmianami klimatu w wymiarze globalnym. Musimy podjąć oszczędnościowe działania w każdym domu – żyć tak, aby być w zgodzie z naturą , a nie przeciw niej. Wspólnie z naszymi dziećmi zmieniajmy nawyki – nie klimat! Dołączmy do milionów osób z całego świata biorących udział w akcji”Godzina dla Ziemi”. Serdecznie zapraszam do zbiórki podpisów i wygaszenia świateł w swoich domach na co dzień, nie tylko 24 marca 2018r. o godz 20.30