BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Budki dla jerzyków na budynku naszej szkoły

Gdy tylko temperatura rośnie i zaczyna być więcej słońca, ze środkowej Afryki wracają na swoje tereny lęgowe jerzyki. Ptaki te przylatują do Polski na pięć miesięcy, by wychować młode, po czym znowu wyruszają w drogę do ciepłych krajów.

To właśnie dla jerzyków, na jednej ze ścian naszej szkoły, zamontowano specjalne budki lęgowe. Żeby je zobaczyć, musicie wysoko podnieść głowę, aż pod dach ściany.

JERZYK TO NIE JASKÓŁKA
Jerzyk Apus apus to nie jaskółka, a ich zauważalne podobieństwo wynika z powietrznego trybu życia i adaptacji do akrobatycznych pogoni za owadami. Bo jerzyki to mistrzowie aerodynamiki. Większą część życia jerzyk spędza w locie. W powietrzu zbiera pożywienie i materiał na gniazdo, pije krople deszczu, kopuluje i śpi, szybując z wiatrem na dużej wysokości (do 2,5 km). Może pozostawać w locie bez przerwy nawet przez 2 lata. Ląduje przede wszystkim podczas okresu lęgowego, budując gniazdo i karmiąc pisklęta. Ponadto czasami odpoczywa, chwytając się pazurkami pionowej ściany skały lub budynku. Jerzyki mają bardzo krótkie mocne nogi z wszystkimi pazurkami skierowanymi do przodu. Dlatego nie mogą usiąść na drucie jak jaskółki ani na cienkich gałązkach, zresztą ich łacińska nazwa Apus oznacza beznogie. Poruszanie się na ziemi sprawia im ogromną trudność, więc prawie nigdy nie chodzą. Jerzyk jest za to jednym z najszybszych ptaków spotykanych w Europie, największe szybkości osiąga w locie grupowym. W pogoni za zdobyczą osiąga prędkość 200 km/h. 

Skąd pomysł na montaż budek dla tych ptaków właśnie na ścianach budynków?

Ten pospolity do niedawna gatunek ginie w zastraszającym tempie. Główną przyczyną spadku liczebności jerzyków są prace budowlane, a przede wszystkim ocieplanie budynków z równoczesnym zamykaniem otworów w stropodachach, które są w Polsce podstawowym siedliskiem jerzyków. Obecnie niemal wszystkie jerzyki gniazdują w miastach, a tylko nieliczne zasiedlają dziuple bardzo starych drzew i szczeliny w skałach. Są to ptaki żywiące się tylko owadami latającymi w powietrzu: komarami, meszkami i muchami, a więc są przez to bardzo pożyteczne, gdyż utrzymują równowagę ekologiczną. Jerzyki przylatują do nas z początkiem maja i osiedlają się w szczelinach muru, a najchętniej wykorzystują otwory w stropodachach. 

Jerzyk to niezwykły ptak. Większą część swego życia spędza w powietrzu. Gdy znajdzie się na ziemi, zupełnie nie potrafi po niej stąpać. Jego najdłuższy czas w powietrzu bez lądowania to aż 3 lata. Może latać nieprzerwanie przez co najmniej 200 dni. W powietrzu śpi, je, pije i zdobywa materiał na gniazdo.

Jerzyki są niestety coraz rzadsze w naszym kraju. Dlatego znajdują się pod całkowitą ochroną prawną.

Dziękujemy za podarowanie budek – Stradom Ostoją Dla Jerzyka.

Teraz pozostaje nam wypatrywać pierwszych mieszkańców w budkach. Trzymajcie kciuki:)

organizator akcji- p.Asia