Budżet Obywatelski

Częstochowa

Szanowni Państwo,

Zadanie 821

Ruszamy z budżetem obywatelskim w Częstochowie! W ramach ogólnomiejskiego zadania nr 821 FUNDACJA DLA ROZWOJU zamierza stworzyć w naszym mieście Dzielnicowe Kluby Mieszkańca dla wszystkich Częstochowian. Ich głównym celem jest integracja mieszkańców naszego miasta, poprzez budowę i rozwój wspólnot lokalnych.

Podczas realizacji zadania będą organizowane zajęcia tematyczne, dedykowane różnym grupom społecznym, w zależności od ich potrzeb. Dzielnicowe kluby oferują m.in: ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży, w tym pogotowie lekcyjne i  zajęcia językowe, wsparcie dla rodziców, spotkania dla seniorów, a także liczne pikniki i spotkania integracyjne w naszych dzielnicach. Zajęcia będą bezpłatne. Wszystko to będzie służyć promowaniu działań prospołecznych w naszym mieście, a także powstawaniu kolejnych inicjatyw na rzecz Mieszkańców. Zapraszamy na naszą stronę na facebooku – Dzielnicowe Kluby Mieszkańca https://www.facebook.com/dkm.czestochowa

Głosowanie odbędzie się w dniach 16 do 25 listopada tylko w formie online. Przypominamy – numer zadania to 821.

Zadanie 81

Pragniemy zaprosić uczniów, nauczycieli oraz mieszkańców Częstochowy do aktywnego udziału w głosowaniu na zadanie z Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Zachęcam Państwa do jeszcze mocniejszego angażowania się w sprawy naszego miasta i poszczególnych dzielnic. Budżet Obywatelski daje nam wielkie możliwości do tworzenia ciekawej przestrzeni wokół Nas.

Jedną z inicjatyw B.OŁaweczki gen. Janusza Głuchowskiego, związanego z naszym miastem , a budowa Ławeczki będzie dodatkowym upamiętnieniem 100 – lecia Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Głosowanie na projekty zadań do Budżetu Obywatelskiego 2021 rozpocznie się 16 listopada 2020 r. Trwa etap promocji zadań, dlatego pragniemy zapoznać z projektem jak największą ilość mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Ławeczka gen. Janusza Głuchowskiego powstanie na Placu przed Rezerwatem Archeologicznym Kultury Łużyckiej na ulicy Waleriana Łukasińskiego. Będzie stanowić stały element architektoniczny w Częstochowie, stworzony w dzielnicy Raków, w pobliżu dworca PKP, przypominający o wybitnym częstochowianinie. Pragniemy, aby stała się również symbolem edukacyjnym dla społeczności lokalnej, atrakcją turystyczną i kulturową. Postać Janusza Głuchowskiego zostanie odlana w proporcji 1:1 i nawiązywać będzie do innych elementów architektury w Częstochowie tj. ławeczka Haliny Poświatowskiej, dra Władysława Biegańskiego czy Marka Perepeczki. Sama ławka zostanie wykonana z cegły, tak aby współgrać z architekturą dzielnicy, z którą był związany gen. Janusz Głuchowski. W ławeczkę będą wkomponowane najważniejsze wydarzenia z życia generała.

W 1897 r. rodzina Głuchowskich przeniosła się do Rakowa pod Częstochową. Ojciec Janusza – Marian Głuchowski – był jednym z organizatorów Polskiej Partii Socjalistycznej w Hucie „Częstochowa”. Sam Janusz Głuchowski był członkiem Polskiej Partii Socjalistycznej. 6 sierpnia 1914 r. wymaszerował z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego, jako członek słynnego patrolu konnego Władysława Beliny – Prażmowskiego. Walczył w Legionach oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Janusz Głuchowski, jako częstochowianin walczący o Niepodległość zasługuje z pewnością na upamiętnienie.

Zachęcamy do głosowania na zadanie o numerze 81, mające na celu powstanie ławeczki gen. Janusza Głuchowskiego!

Koncepcja Ławki

Zadanie 129

Remont chodnika przy ul. Mościckiego

Nasza szkoła wspiera również projekt 129, którego realizacja przyczyni się do bezpiecznej drogi uczniów do naszej szkoły.

Realizacja na odcinku ul. Łódzka 25 (skrzyżowanie Mościckiego i Łódzkiej) do ul. Mościckiego 18 (przy żłobku Tęcza), po stronie bloków osiedla Parkitka.