BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Był sobie słoń…- zajęcia czytelnicze

Posłuchaj artykułu

W marcu odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego z dziećmi z Przedszkola nr 38 w ramach programu CEO „PoczytajMY”. W roli przewodników po świecie zwierząt wystąpiły uczennice z klasy 4a: Martyna Krawczyk, Martyna Matyjas i Nadia Pawyza pod opieką nauczyciela p. Iwony Tutak.

Nasi podopieczni poznali historię sympatycznego słonia. Dzieci wysłuchały utworu pt. „Słoń Trąbalski” Juliana Tuwima, następnie obejrzały ilustracje zamieszczone w książce. Następnie omówiłyśmy treść wiersza za pomocą pytań: Jak wyglądał główny bohater?, Jaką wadę posiadał ten słoń?, Jakie śmieszne sytuacje wynikały z jego wady?
Po lekturze był czas na zabawę aktywizującą „Moja pamięć”, przed dziećmi ułożyłyśmy cztery przedmioty, następnie prowadząca zakrywała je i zmieniała kolejność. Zabawa polegała na odgadnięciu, co się zmieniło. Przedmioty wracały na swoje miejsce i powtarzałyśmy zabawę.
Przeprowadziłyśmy rozmowę na temat słoni. Dowiedziały się o ich życiu wielu ciekawostek. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały ilustracje przedstawiające słonie. W dalszej części zajęć dzieci rozwiązywały łamigłówki- ćwiczenia do lektury: „Dopasuj bohaterów do ich prawdziwych imion”, -„Słoń Trąbalski zapomniał, który z kapeluszy miał dzisiaj założyć. Pomóż mu znaleźć właściwy kapelusz”, „Jak skutecznie zapamiętywać?”
Na zakończenie spotkania odbyła się zabawa naśladowcza „Afrykański spacer”. Dzieci naśladowały sposób poruszania się różnych zwierząt (np. żyrafy, lwa, małpy, geparda, słonia, kangura) wg własnej inwencji. Na wyspie jest miła atmosfera, wszystkie zwierzęta tańczą.
Utwór,,Słoń Trąbalski” przybliżyło młodym odbiorcom otaczający świat. Pozwolił kształtować właściwe postawy. Dzięki temu utworowi, dzieci mogły zapamiętać, jak wygląda słoń, przekonać się same, czy lepiej jest pamiętać, czy zapominać o swoich sprawach.

Szkolny koordynator programu Iwona Tutak

https://goo.gl/photos/jk8unZiQuYRBq68K8