Debata Oksfordzka

2 marca 2023 roku odbyła się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im Stefana Żeromskiego debata na temat: „Czy wykorzystywanie zwierząt do badań i eksperymentów naukowych jest uzasadnione?”.

W debacie uczestniczyli reprezentanci z klas 7 i 8 naszej szkoły: Alicja Dobosz, Gabriela Raducha, Kinga Lis, Alicja Wysmołek, Karolina Tubilewicz, Natasza Wojciechowska, Bianak Koniarska, Oliwier Majocha, Karol Dziedzic.

W spotkaniu zbliżonym do formuły debat oksfordzkich uczestniczyła młodzież ZSTiO im Stefana Żeromskiego oraz uczniowie częstochowskich szkół podstawowych wraz z opiekunami: Szkoły Podstawowej Nr 17 im Stefana Wyspiańskiego i Szkoły Podstawowej Nr 38 im Ludwika Zamenhofa. Tegoroczna, szesnasta edycja spotkania poświęcona była problematyce wykorzystywania zwierząt do badań i eksperymentów naukowych. W części konkursowej wystąpiło 20 uczestników.

Mówcy występujący w części konkursowej debaty bardzo dobrze się przygotowali do dyskusji. Dokładnie zgłębili etyczne i prawne aspekty przeprowadzania doświadczeń na zwierzętach. Na poparcie swoich stanowisk podali wiele argumentów za koniecznością wykorzystywania zwierząt do badań naukowych oraz przeciwko testom na zwierzętach.  Jury wyróżniło i nagrodziło czterech mówców wśród nich była Kingę Lis i Karol Dziedzic. Podczas przerwy uczestnicy mogli zjeść pyszne kanapki i babeczki przygotowane przez klasy gastronomiczne.  Gratulujemy wszystkim.