Dzień Patrona

W tym roku szkolnym Dzień  Patrona obchodziliśmy troszkę inaczej niż zwykle: Nasze świętowanie zaczęło się już kilka dni przed 15 grudnia. Zorganizowane zostały szkolne konkursy,, Najpiękniejsza litera alfabetu “i”, Wiersz z okazji “Dnia Patrona Szkoły”.  Zadaniem uczniów było przygotowanie pięknie ozdobionych liter (każda klasa miała inną), stworzenie wiersza o Ludwiku Zamenhofie lub o naszej Szkole. Starsze klasy miały  rozwiązać krzyżówkę, a młodsze obejrzeć film o L. Zamenhofie i poznać flagę języka esperanto. Ostatnie zadanie to przygotowanie zielonego pudełka, na którym napisane były wyrazy z trudnościami ortograficznymi…  Wszystkie dzieła (literki, pudełka i wiersze), które powstały w klasach można podziwiać  na holu szkolnym. W dniu 17 grudnia konkursy zostały rozstrzygnięte a laureaci nagrodzeni.

Kilka słów o celach instalacji.

Instalacja artystyczna ,,Alfabet,, miała na celu zintegrowanie zespołu klasowego jak również skorelowanie treści różnych przedmiotów z artystycznymi. Najważniejsze i najpiękniejsze jest  to, że jesteśmy osobnymi jednostkami, zespołami klasowymi, ale razem przy dobrej współpracy możemy wiele zrobić i osiągnąć.

Każda klasa miała inny pomysł na ozdobienie swojej litery, praca jaką włożyli uczniowie  odznaczała się  ogromną kreatywnością i estetyką.

Można by powiedzieć, że nasze litery są jak ludzie, każdy piękny i oryginalny na swój sposób, dzięki temu życie jest ciekawsze a nasza wystawa WYJĄTKOWA.

Język to litery,  połączone razem tworzą słowa…i jak to powiedział nasz Patron Ludwik Zamenhof ,,Niech ten język łączy narody i kultury”.

Instalacja plastyczna ,,Zielone pudełko,,

Celem tej instalacji było stworzenie zielonej choinki z niezwykłych pudełek, dlaczego niezwykłych?  Na pudełkach  napisane były wyrazy z trudnościami ortograficznymi. Wspólne zapisywanie słów miało na celu wytworzenie u uczniów pamięci wzrokowej i motorycznej wyrazów oraz nawyku samokontroli poprzez ćwiczenia, które mają doprowadzić do automatyzacji poprawnego pisania.

Jak wiemy ortografia w naszym języku jest trudna, ale utworzona z wielu zielonych pudełek choinka ma dać nadzieję tym wszystkim co wątpią czy kiedykolwiek dadzą radę zapamiętać np. pisownię wyrazu “gżegżółka”. To ważne,  że gdy będziemy ćwiczyć i swój cel dzielić na mniejsze etapy to jest on do osiągnięcia.

Wszystkim bardzo dziękujemy za duże zaangażowanie w obchody Dni Patrona Szkoły:)

organizatorki: Joanna Jamska i Aneta Dulbińska