BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Esperanto znaczy przyjaźń

W piątek, 21 października 2022 roku, uczestniczyliśmy w Esperanckim Spotkaniu, które odbyło się w Zagórniku. Klub Esperanto „Amikeco” wraz z dyrekcją Szkoły Podstawowej im. Ludwika Zamenhofa w Zagórniku zaprosili nas na to wydarzenia. Na początku wzięliśmy udział w uroczystym apelu, podczas którego odśpiewany został hymn szkoły w języku esperanto. Następnie zwiedzaliśmy miasteczko. W godzinach popołudniowych w Domu Kultury otwarta została wystawa prac konkursowych „Pokój – Przyjaźń – Esperanto”. W konkursie tym nasi uczniowie zajęli czołowe miejsca. Następnie zgromadzeni wzięli udział w programie kulturalnym przygotowanym przez Klub Esperantystów.
Uczniów naszej szkoły reprezentowały Bianka Koniarska oraz Marcelina Wawrzyńczyk, uczennice klasy 8c.
Co to jest esperanto?
Esperanto jest językiem międzynarodowym, który stworzył Ludwik Zamenhof. Nazwa „esperanto” pochodzi od pseudonimu, pod którym Zamenhof opublikował swoją „Unua Libro” („Pierwszą Książkę”) w roku 1887. W tej książce twórca przedstawił bazę języka w 16 gramatycznych regułach.
Esperanto opiera się na bazie języków indoeuropejskich. Dzięki regularności i łatwej gramatyce, nie jest trudne w opanowaniu.
Zamenhof stworzył naturalny język do międzynarodowej komunikacji – w imię przyjaźni i pokoju.
Symbole esperanto: flaga i gwiazda. Zieleń oznacza nadzieję, biel – pokój i neutralność, pięcioramienna gwiazda – pięć kontynentów. Esperantyści mają własny hymn „La espero” („Nadzieja”). Słowa hymnu napisał Ludwik Zamenhof.