BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Festiwal Bajki

Komiks w roli głównej- Festiwal Bajki w Częstochowie

Tematyka VI edycji Festiwalu Bajki w Częstochowie skoncentrowana była na komiksie. W dniach 16 – 19 września Biblioteka Publiczna zorganizowała szereg warsztatów komiksowych oraz spotkań autorskich. Wszystkie wydarzenia festiwalowe były transmitowane online poprzez profil facebookowy biblioteki. Projekt promuje czytelnictwo wśród wszystkich grup wiekowych, uwzględniając ich preferencje i możliwości czytelnicze.

Pierwszy dzień Festiwalu skierowany był do pedagogów i rodziców. Wirtualny wykład o komiksie dla dzieci i młodzieży wygłosiła literaturoznawca dr Michał Traczyk, a Małgorzata Swędrowska opowiadała o roli ilustracji w książkach dla najmłodszych czytelników. Kolejne warsztaty poprowadziła autorka i ilustratorka książek i komiksów Berenika Kołomycka, która przedstawiła pomysły na ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży. 

17 września uczniowie klasy 7A, 7B brali udział w warsztatach online z Edytą Bystroń oraz z Piotrem Nowackim.  Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda proces powstawania komiksów, usłyszeli kilka merytorycznych rad od doświadczonych twórców komiksów. Prowadzący przekazali uczniom podstawy wiedzy o sztuce łączenia obrazu ze słowem. Zainspirowali młodzież do podjęcia próby tworzenia własnych komiksów.

18 września uczniowie klasy 6E brali udział w warsztatach na żywo z Joanną Zagner. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca ilustratora i jak bardzo jest ważna. Zobaczyli, jak powstają rysunki, następnie pisarka zaprosiła uczestników do zabawy: „Drogi Czytelniku, dołącz do naszej zabawy i dokończ komiks rozpoczęty przez panią Joannę Zagner. Możesz dopisać swoje propozycje do dymków, ale także dokończyć kolejkę do biblioteki tworząc kolejne postaci”.

Kulminacyjna część Festiwalu, którą był do tej pory Literacki Piknik w Parku im. S. Staszica została zastąpiona spotkaniami o charakterze literacko-warsztatowym skierowanymi do całych rodzin. Spotkaliśmy się online z Joanną Olech i Tomaszem Samojlikiem, którzy przenieśli nas w bajkowy świat.

W ostatnich latach polski komiks dla dzieci przeżywa drugą młodość. Więcej informacji w artykule Łukasza Chmielewskiego  „20 najlepszych komiksów dla dzieci i młodzieży”  https://culture.pl/pl/artykul/20-najlepszych-komiksow-dla-dzieci

Podejmowane działania w ramach Festiwalu wpisują się w rządowy projekt „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Realizując projekt promowano bibliotekę, uwrażliwiano kulturowo i społecznie, rozwijano wśród uczniów indywidualne zainteresowania i nawyk czytania.

Info Iwona Tutak