BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Jubileusz 85-lecia urodzin częstochowskiej poetki Haliny Poświatowskiej.

Posłuchaj artykułu

Poetka urodziła się 9 maja 1935r. w Częstochowie, jako Helena Myga. Kształciła się w gimnazjum „Nauka i Praca”, a po jego zamknięciu w żeńskim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego. Jako młoda dziewczyna zachorowała ciężko na serce. Zmarła w wieku 32 lat po drugiej operacji serca. 

Do dzieł Haliny Poświatowskiej należą przede wszystkim cztery tomiki poezji – Hymn bałwochwalczy (1957), Dzień dzisiejszy (1963), Oda do rąk (1966) oraz Jeszcze jedno wspomnienie (1968). Pośmiertnie opublikowano jej autobiograficzną powieść Opowieść dla przyjaciela. Czytaj więcej https://poezja.org/wz/Poświatowska_Halina/

Urodzinowe spotkanie „Hasiu Hasieńko, miałaś sukienkę w kropki” – wirtualne spotkanie z młodszym bratem poetki na FB

Spotkanie ze Zbigniewem Mygą: opowieść o poetce i wystawie w Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej. W ramach cyklu „Czas na miasto, czas na Muzeum…”.

 

Dom Poezji. Muzeum Haliny Poświatowskiej – wirtualna wystawa

W zlokalizowanym w domu Poświatowskiej muzeum znajdują się eksponaty, które ilustrują jej trudną drogę życiową, w tym dokumenty, fotografie, listy oraz maszyna do pisania. Dzięki ekspozycji można bliżej poznać postać poetki i jej twórczość.

https://muzeumczest.nazwa.pl/360/dompoezji/halina.html

„Opowieść dla przyjaciela” Halina Poświatowska w interpretacji Michała Kuli – onilne

Autobiograficzna opowieść poetki i kobiety. Pięknie napisana historia miłości, choroby i wielkiej pasji życia. Życia, które jest wszystkim – mimo bólu i na przekór cierpieniu.

https://www.facebook.com/100049330724869/videos/126643085656715/UzpfSTE2NDg1NDY2MDIyODI5MzozMTY3MjE2NDE5OTkyMDg3/?__tn__=KH-R&eid=ARDREUUjyS_WOH4VuUUK8eVa_wmLP_dUaWC6veL7u70TsmWgXwFmtddEgivFwsSjnQ9ySk1QB76zvfB4&fref=mentions

Twórczość Haliny Poświatowskiej do dziś zachwyca i znajduje swoich odbiorców.

Pamiętajmy o  poetce częstochowskiej! 

Iwona Tutak