BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Posłuchaj artykułu

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie” –
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Biblioteka szkolna włączyła się w obchody Święta Języka Ojczystego. Coroczne święto obchodzone jest 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.
W bibliotece szkolnej podczas przerw uczniowie mogli zmierzyć się z łamańcami językowymi oraz przeczytać wierszyki Małgorzaty Strzałkowskiej „Pejzaż z Gżegżółką czyli językowy zawrót głowy”. Zbiór wierszy M. Strzałkowskiej zawiera mnóstwo trudnych wyrazów. Zachwyca błyskotliwością językowych skojarzeń, które w sposób łatwy i przyjemny pomagają uczyć się pisowni oraz wymowy. Wyeksponowano w czytelni słowa Mikołaja Reja „A niechaj narodowie wżdy postronni znają iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”. To motto powinien znać każdy Polak. W klasach młodszych I, II przeprowadzono zajęcia „Język Polski jest ą i ę”. Uczniowie wysłuchali opowiadania Grażyny Lech „Jaką moc mają litery ą i ę?” Książeczka ukazuje różnice znaczeniowe w wyrazach różniących się malutkimi ogonkami przy literach ą i ę np. baki – bąki, sad- sądy. Dzieci zmagały się z ortograficznymi zagadkami, rebusami, łamańcami językowymi oraz próbowały swoich sił w potyczkach językowych, czytając wierszyki łamiące języki. Święto zaakcentowano również gazetką okolicznościową „Język naszym skarbem” oraz ekspozycją słowników języka polskiego dostępnych w bibliotece szkolnej.
Uczniowie mogli się przekonać, ile wskazówek i cennych informacji zawierają w sobie słowniki języka polskiego.

https://photos.app.goo.gl/kdL3Sc0BHByqEhee2

Info Iwona Tutak