BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Polecamy do czytania …

Biblioteka

Polecamy do czytania …- książki z bibliotecznej półki SP 38”/odsłona ósma wpisuje się w obchody 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

POZNAJCIE historię o niezwykłej kobiecie naszych czasów. „Historia Ireny Sendlerowej” Ewa Nowak /kl.1

Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował – to cytat, który widnieje na medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Irena Sendlerowa podczas II wojny światowej uratowała wiele osób: dzieci i dorosłych.

ŻYCIORYS Ireny Sendlerowej oraz recenzja książki

http://mcagnes.blogspot.com/2018/04/kto-uratowa-jedno-zycie-historia-ireny.html

PRZECZYTAJCIE „Kto uratował jedno życie… Historia Ireny Sendlerowej” Ewa Nowak

https://cyfroteka.pl/ebooki/Kto_uratowal_jedno_zycie-Historia_Ireny_Sendlerowej-ebookRO/p00625478i006

POZNAJCIE wojenną  historię małej Asiuni. „Asiunia” Joanna Papuzińska /kl.2-3

Dla Asiuni wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne.

POSŁUCHAJCIE „Asiunia”, Joanna Papuzińska [AUDIOBOOK czyta Agata Kulesza]

PRZECZYTAJCIE „Asiunia”, Joanna Papuzińska.

http://www.zkpig7.pl/2015_2016/Asiunia_Joanna_Papuzinska.pdf

OBEJRZYJCIE. Film –Zwiastun. Asiunia i jej tato szczęściarz.

ZADANIA do lektury na platformie eKreda.pl:
https://www.ekreda.pl/public/view/6199484965978112

POZNAJCIE wojenną historię małej Elki. „Czy wojna jest dla dziewczyn?”  Paweł Beręsewicz /kl. 4-5

Dziewczynkę pewnego dnia zaskoczyła II wojna światowa i bardzo popsuła jej dzieciństwo.

Piaskowe kulki zamieniły się w groźne bomby, tatę wezwały ważne sprawy i w ogóle nie chciały wypuścić, a mama – lekarka to już naprawdę prawie nie mogła wyjść z pracy. Elka uczy się uważać na słowa. Radzić sobie, nie beczeć. I nawet robić opatrunki! I dochowywać największych tajemnic! A przecież jest tylko małą dziewczynką i nie powinna dźwigać tak wielkich ciężarów

PRZECZYTAJCIE. Czy wojna jest dla dziewczyn? Paweł Beręsewicz. Fragment książki. Załącznik

POSŁUCHAJCIE „Czy wojna jest dla dziewczyn”, Paweł Beręsewicz [AUDIOBOOK czyta Joanna Pach-Żbikowska]

POZNAJCIE wzruszającą historię życia Ireny Sendlerowej. „Listy w butelce” Anna Czerwińska- Rydel /kl.6-8

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!

„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś…”

PRZECZYTAJCIE. Listy w butelce. Opowieść o Irenie Sendlerowej. Anna Czerwińska- Rydel. Załącznik

Książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Info Iwona Tutak

Up