BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

„Polecamy do czytania …- książki z bibliotecznej półki SP 38”/odsłona piąta

POZNAJ pełną wdzięku opowieść o chłopcu i bardzo nietypowej babci autorstwa Miry Lobe /kl.1-3

Nazywana austriacką Astrid Lindgren, napisała blisko sto książek dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość pełna humoru i fantazji jest znana niemal na całym świecie. 

Wszystkie dzieci na całej ulicy miały babcię. Niektóre nawet dwie. Tylko Andi nie miał babci – i bardzo się z tego powodu martwił. Babcia to najlepszy sposób na smutki i kłopoty. A że mieszka na drzewie, poluje na tygrysy i ujeżdża dzikie konie…? Cóż, jest może trochę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna. 

PRZECZYTAJ „Babcia na jabłoni” Mira Lobe – fragment książki. Złącznik nr 1

WYSŁUCHAJ „Babcia na jabłoni” Mira Lobe  fragment audiobooka w interpretacji Wojciecha Solarza, czas 7:33 

WYPEŁNIJ – Babcia na jabłoni. Karty pracy. Złącznik nr 2

Piękna opowieść o chłopcu i bardzo nietypowej babci.

POZNAJ serię przygodowych książek Pożyczalscy autorstwa Mary Norton. /kl. 4-6

Brytyjska autorka książek dla dzieci. Zdobyła The Carnegie Medal – najważniejszą brytyjską nagrodę w dziedzinie literatury dziecięce 

POZNAJ Pożyczalskich: Strączka, Dominikę i ich córkę Ariettę. Mają po kilkanaście centymetrów wzrostu i mieszkają pod podłogą starego domu. Wszystko, czego im trzeba, „pożyczają” z mieszkania olbrzymów znad sufitu. Ale pod żadnym pozorem nie mogą być przez nich widziani – by przetrwać, muszą ukrywać swoje istnienie. Wszystko idzie dobrze do momentu, gdy Strączek zostaje dostrzeżony przez Chłopca. Czy Pożyczalscy będą musieli uciekać? „Kłopoty rodu Pożyczalskich” to powieść zaliczana do złotej klasyki światowej literatury dziecięcej. Zapoczątkowała pięciotomowy cykl o losach rodziny Pożyczalskich, który podbił serca i poruszył wyobraźnię czytelników na całym świecie.

PRZECZYTAJ 

„Kłopoty rodu Pożyczalskich” Mary Norton – fragment książki. Złącznik nr 3

„Pożyczalscy na wyspie” Mary Norton– fragment książki. Złącznik nr 4

Klasyka światowej literatury dziecięcej: zabawna opowieść o perypetiach rodziny Pożyczalskich – maleńkich istot, które próbują wygodnie żyć w mieszkanku pod podłogą swoich ludzkich sąsiadów.

POZNAJ zabawną, głęboką i ciepła historię o inności i tolerancji, opowiedzianą z zaskakującej perspektywy./kl. 7-8

Katherine Applegate -amerykańska pisarka, autorka ponad stu nagradzanych i bardzo poczytnych książek dla dzieci i młodzieży, zarówno przygodowych, jak i science-fiction czy fantasy. 

Może drzewa nie umieją żartować, ale bez wątpienia potrafią opowiadać historie. Tę opowiada pewien dwustuletni dąb. Ma na imię Dąb i jest drzewem życzeń – co roku ludzie ozdabiają go skrawkami papieru, szmatkami,  czasem nawet skarpetkami. Każda taka ozdoba to czyjeś marzenie.

PRZECZYTAJ „Drzewo życzeń” Katherine Applegate– fragment książki. Złącznik nr 5
POSŁUCHAJ fragmentu książki, przygotowanego przez Polskie Radio do audycji Jedynka Dzieciom. Czyta Sławomir Pacek.

WYPEŁNIJ – Drzewo życzeń. Karty pracy. Złącznik nr 6


Drzewo życzeń znalazło się na liście bestsellerów „New York Timesa” i Amazona (w kategorii „Dziecięce książki o tolerancji”), ukazało się w już ponad 20 wersjach językowych i doczekało się entuzjastycznych recenzji w wiodących czasopismach na całym świecie.

Książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Miłej lektury!

Iwona Tutak