BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

„Silniejsi Razem” – podsumowanie projektu

12 grudnia 2022 roku miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W murach Szkoły Podstawowej nr 38 im. Ludwika Zamenhofa w Częstochowie odbyło się podsumowanie projektu „Silniejsi Razem” integrującego uczniów polskich i ukraińskich.

Należy przy tym wspomnieć, że nie było to zwykłe podsumowanie… Połączono je z premierą pamięciowej gry edukacyjnej „Silniejsi Razem. Dziedzictwo Naszych Ojczyzn”. Już od rana w szkole zgromadziły się reprezentacje uczniów z 20 częstochowskich szkół podstawowych. W drodze losowanie przydzielono im obrazek z premierowej gry, który mieli przenieść specjalnymi farbami na bawełnianą koszulkę. Zadanie było wymagające i emocjonujące jednocześnie, a efekty przeszły najśmielsze oczekiwania. Uczniowie wykazali się bowiem ogromnym talentem malarskim. Ich pracę koordynowali wolontariusze z Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie. Podczas oficjalnej części spotkania zostały zaprezentowane powiększone karty pamięciowej gry edukacyjnej „Silniejsi Razem. Dziedzictwo Naszych Ojczyzn”, które odsłaniali, prezentowali i umieszczali na scenie zgromadzeni goście. Do kart nawiązywała oczywiście dekoracja – zawieszone na ścianach sali bawełniane koszulki z namalowanymi postaciami i symbolami z gry. Stworzone „Memory” koresponduje w sposób klarowny z historią i dziedzictwem kulturowym Polski i Ukrainy. Gra nie jest jednak wyłącznie dla Polaków i Ukraińców. Może w nią zagrać każdy – niezależnie od narodowości. Dzięki niej mamy okazję poznać polskich i ukraińskich twórców, pisarzy, malarzy, ważne wydarzenia, nawet ze świata sportu. Nad stworzeniem gry czuwali: Urząd Miasta Częstochowy, Wydział Edukacji, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Fundacja „Wolność i Demokracja”, UNICEF oraz nauczyciele szkół biorących udział w projekcie.

Niezapomniane wrażenie wywarła na zgromadzonych część artystyczna. Na scenie pojawili się uczniowie polscy i ukraińscy. Mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe tańce ludowe, wysłuchać wzruszających piosenek oraz wierszy w obydwu językach, a także historycznie sięgnąć do legendy o powstaniu Polski i Ukrainy.

Wszyscy doskonale wiemy, że wojna dzieli i niszczy, a miłość łączy i naprawia. Tego dnia miłość, dobro i empatia wypełniały całą przestrzeń budynku, który zdawał się krzyczeć: „Ukraina zwycięży!”