BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Smog – cichy zabójca

Posłuchaj artykułu

Smog – cichy zabójca

Drobiny, które każdego dnia wdychamy wraz z powietrzem, osiadajÄ… na naszych pÅ‚ucach sprzyjajÄ…c caÅ‚ej gamie dolegliwoÅ›ci – od chorób serca, przez uszkodzenia ukÅ‚adu oddechowego i nerwowego po zaburzenia hormonalne oraz problemy z urodzeniem zdrowych dzieci.

Smog

 

Statystycznie każdy Polak żyje o rok krócej z powodu dolegliwości, do jakich przyczyniają się zanieczyszczenia powietrza. Za najniebezpieczniejszy składnik smogu uważany jest rakotwórczy benzopiren. To właśnie przez niego noworodki, których matki przebywały w zatrutym środowisku, mogą rodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi. Szacuje się, że już około 6 proc. polskich dzieci cierpi z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza.

Jak rozpoznać, że wychodzÄ…c na zewnÄ…trz mamy do czynienia z wyższym niż zwykle stężeniem szkodliwych substancji? Zwykle nie jest to trudne – po prostu gorzej siÄ™ nam oddycha a nad miastem unosi siÄ™ gÄ™sta Å‚una oparów, które najczęściej można zauważyć. JeÅ›li zaÅ› dodatkowo zaczynajÄ… nam Å‚zawić oczy a spojówki stajÄ… siÄ™ podrażnione – lepiej nie przebywać wtedy zbyt dÅ‚ugo na zewnÄ…trz – mogÄ… to być pierwsze reakcje alergiczne na zbyt wielkÄ… ilość drobin, przez które możemy doznać uszczerbku na zdrowiu.

Lista chorób, do których przyczynia się smog:

 • rak pÅ‚uc
 • depresja
 • miażdżyca
 • bezpÅ‚odność
 • zawaÅ‚ mięśnia sercowego
 • choroby serca/zaburzenia rytmu serca/niewydolność serca
 • nadciÅ›nienie
 • zakrzepica
 • udar mózgu
 • astma
 • zaburzenia koncentracji (a nawet obniżenie wskaźnika IQ)
 • zmiany anatomiczne mózgu
 • niska waga urodzeniowa
 • wyższe ryzyko wczeÅ›niactwa
 • zaburzenia hormonalne/otyÅ‚ość (zwÅ‚aszcza u dzieci i mÅ‚odzieży)
 • podrażnienie spojówek

 Smog - cichy zabójca

W klasach czwartych odbyła się prelekcja na temat zagrożeń związanych ze zjawiskiem smogu. Uczniowie wzięli udział w quizie dotyczącym tego tematu.