BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Święto Bibliotek 2020 w wirtualnej przestrzeni

Posłuchaj artykułu

Biblioteka szkolna po raz kolejny włączyła się w obchody Tygodnia Bibliotek. W dniach 8-15 maja trwa ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Hasło Tygodnia Bibliotek brzmi „Zasmakuj w bibliotece”. Każdy z autorów interpretuje je inaczej. Monika Simonjetz oparła swoje rozważania o problemy kulinarne związane z biblioteką: książki o tematyce kulinarnej, znakomite opisy biesiad w literaturze, spotkania w bibliotece z kulinariami w tytule. Mariusz Nakielny, autor hasła Tygodnia Bibliotek, traktuje różnorodny księgozbiór biblioteczny jak menu, czytelnik może sam wybierać pozycje, które mu odpowiadają, smakuje je uważnie. 

Biblioteka Roberta Makłowicza krytyka kulinarnego 

Polecam program Sztuka czytania PK w cyklu „Pokaż swoje książki”

Akcje dla chętnych czytelników:

W nawiązaniu do tegorocznego hasła „Zasmakuj w bibliotece” biblioteka ogłasza akcję „Zdrowo i kolorowo”. Zachęcając do przygotowywania zdrowych posiłków dla całej rodziny. Wiosna daje wiele możliwości kulinarnych. Zadanie polega na przedstawieniu w dowolnej formie (zrobienie z plasteliny, narysowanie, lub przygotowanie i zrobienie zdjęcia zdrowego, kolorowego posiłku nawiązującego do tematyki wiosennej). Może to być danie główne, przystawki, wiosenna sałatka, deser czy kanapki. W akcji mogą wziąć udział całe rodziny. Do zdjęcia, skanu pracy można dołączyć komentarz opisujący, co jest na talerzu.

Na wasze prace wraz z danymi o autorze (imię nazwisko, klasa) czekam do 29 maja pod adresem e-mail: bsp38@wp.pl

Najciekawsze prace zostaną opublikowane w pierwszej bibliotecznej publikacji kulinarnej „Zdrowo i kolorowo” i ukaże się w wersji elektronicznej.

Akcja czytelnicza „Pokaż mi swoją książkę”. Zadanie polega na prezentacji ulubionej książki – forma dowolna (praca plastyczna – skan, prezentacja multimedialna, zdjęcie, filmik). Do pracy można dołączyć komentarz opisujący książkę. Najciekawsze prace zostaną nagrodzone. 

Na wasze prace wraz z danymi o autorze (imię nazwisko, klasa) czekam do 29 maja pod adresem e-mail: bsp38@wp.pl

Wzrost poziomu czytelnictwa – doskonała wiadomość, idealna w Tygodniu Bibliotek

Po raz pierwszy od wielu lat zahamowany został spadek czytelnictwa. W 2019 roku 39% Polaków zadeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki: zakup (41%), pożyczenie od znajomego (35%), prezent (31%), wypożyczenie z biblioteki (27%) i własny księgozbiór (20%). Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najczęściej wymienianych książek otwiera aż trzech pisarzy współczesnych – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. Stan czytelnictwa w Polsce w 2019 roku. Wstępne wyniki https://bn.org.pl/download/document/1587585168.pdf

W Tygodniu Bibliotek bądźmy razem!

Iwona Tutak