BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Święto bibliotek szkolnych

Posłuchaj artykułu

Projekt „W październiku biblioteki szkolne rządzą” realizowany w ramach

ŚWIĘTA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017 dobiegł końca. Tegorocznym jego obchodom patronowało hasło: „Książka nas łączy”. Świętując promowano bibliotekę, uwrażliwiano kulturowo i społecznie, rozwijano wśród uczniów indywidualne zainteresowania i nawyk czytania. W październikowe przedsięwzięcia została włączona cała społeczność uczniowska.

Przeprowadzono następujące konkursy: Konkurs na hasło promujące święto bibliotek „Książka nas łączy” dla uczniów klas IV-VII; Konkurs literacko-plastyczny, „Bajkowy świat” oraz Konkurs literacko-plastyczny „Mój ulubiony pupil-kot” dla uczniów klas I i II. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody. Nasi uczniowie wzięli udział w Wojewódzkim Konkursie Fotograficznym „Biblioteka w oczach czytelnika”, zorganizowanym przez Sekcję Bibliotekarską przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach.

Uczniowie mieli również okazję obejrzeć wystawkę „Nakręcone książki” oraz gazetkę okolicznościową poświęconą akcji: „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2017”. Przygotowano wystawkę „Nowości w bibliotece” – ekspozycja książek otrzymanych w darze.

Klub Czytelniczy prowadził zajęcia pt. „Miauczy kotek: miau!” dla dzieci z Filii Miejskiego Przedszkola nr 38 w Częstochowie w ramach projektu CEO „PoczytajMY”. Na październikowe spotkanie wybraliśmy utwór Juliana Tuwima „Kotek”. Przybliżyliśmy dzieciom różne sylwetki kotów – bohaterów literackich oraz filmowych.

Odbyły się zajęcia biblioteczne „Mój ulubiony pupil” (klasy I, II). Zajęciom czytelniczym towarzyszyły ćwiczenia oparte na motywach utworów literackich, zagadki, zabawy ruchowe. W październiku bibliotekę odwiedzili uczniowie klasy 1b oraz grupa V (świetlica szkolna). W czasie spotkania „Biblioteka w mojej szkole” zaprezentowano zbiory biblioteczne i omówiono zasady korzystania z biblioteki.

Wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie Empiku „Wsparcie dla bibliotek szkolnych”. W ramach projektu wykonaliśmy pracę konkursową pod hasłem „Tysiąc powodów by czytać”. Konkursowe zadanie polegało na zrobieniu zdjęcia, na którym uczniowie zaaranżują scenkę stanowiącą okładkę dowolnie wybranej książki oraz na uzasadnią wybór tytułu książki. Wybraliśmy baśń Charles’a Perraulta „Czerwony Kapturek”: „Każdy z nas lubi czytać bajki, bajeczki, baśnie … Wyobrażamy sobie, że przeżywamy przygody razem z bohaterami różnych opowieści. „Czerwony Kapturek” to niezwykła historia dziewczynki w czerwonym kapturku, bez której trudno wyobrazić sobie dzieciństwo. Ta baśń jest i dzisiaj aktualna, wciąż dostarcza wielu wzruszeń dzieciom na całym świecie. Ile budzi w nas emocji! Czasem wesołe, a czasem smutne. W bajkach wszystko jest możliwe”.

W ramach święta zorganizowano dla uczniów wycieczkę do Biblioteki Publicznej, Filia nr 15 dla uczniów klasy 5c. Uczniowie poznali specyfikę pracy biblioteki osiedlowej oraz uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. „Wkręć się w czytanie”.

Uczniowie klasy 1a, 1c, 3d wzięli udział w spotkaniu z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książek dla dzieci. Pisarka zaprezentowała swój dorobek literacki oraz przedstawiła przywiezione ze sobą postaci z bajek. Dzieci wysłuchały fragmentu z najnowszej książki pt. Alojzy@kot_w_podróży.com. Jest to pełna ciepła i humoru opowiastka o szukaniu swojego miejsca w świecie. Dzieci bardzo szybko nawiązały dobry kontakt z poetką, która odpowiedziała na każde ich pytanie. Spotkanie autorskie odbyło się w Filii nr 15.

Podejmowane działania w ramach święta bibliotek wpisują się w rządowy projekt „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.

Opracowała Iwona Tutak