BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Święto bibliotek szkolnych

Posłuchaj artykułu

ŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2016 w ramach projektu edukacyjnego „W październiku biblioteki szkolne rządzą”

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych na stałe wpisały się w plan pracy biblioteki szkolnej i mają na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Tegoroczne święto bibliotek szkolnych przebiegało pod hasłem: „Książka to dopiero początek”.

Przeprowadzono Szkolny Konkurs na hasło promujące czytelnictwo: „Książka to dopiero początek…”. Konkurs adresowany był do uczniów klas V-VI. Zwycięzcami konkursu zostały uczennice: Katarzyna Klecha i Amelia Pabis z klasy 5b oraz Małgorzata Stacherczak z klasy 6b. Laureatki otrzymały dyplomy i nagrody- książki.
Przygotowano gazetkę okolicznościową: „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2016” – promującą święto bibliotek. Zorganizowano wystawę: „Ewa Szelburg-Zarembina – pisarka, poetka, autorka literatury dziecięcej i młodzieżowej” – ekspozycja książek ze zbiorów biblioteki szkolnej.
Klub Czytelniczy prowadził zajęcia czytelnicze pt. „Para buch, koła w ruch” dla dzieci z Filii Miejskiego Przedszkola nr 38 w Częstochowie w ramach projektu CEO „PoczytajMY”. W zajęciach uczestniczyły dwie grupy przedszkolaków: „Myszki” oraz „Żabki”. Na październikowe spotkanie wybraliśmy utwór Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Wiersze Juliana Tuwima to klasyka literatury dziecięcej. Poza humorem, utwory uczą i wychowują. Mamy nadzieje, że dzięki temu utworowi, zachęciliśmy dzieci do rozwijania zainteresowań technicznych.
Święto bibliotek szkolnych zaakcentowano również na XIII Jubileuszowym Regionalnym Forum Bibliotekarzy „Biblioteczne czytanie”, na którym m.in. nastąpiło podsumowanie konkursów przeprowadzonych w ramach częstochowskich obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 2016. Odnieśliśmy sukces w X Powiatowym Konkursie dla Uczniów „Wszystko o bibliotece”. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła uczennica z naszej szkoły Matylda Szymczyk z klasy 5a.
Braliśmy udział w ogólnopolskim programie Empiku „Wsparcie dla bibliotek szkolnych”. W ramach projektu wykonaliśmy pracę konkursową pod hasłem „Książki są fajne i kropka”. W akcję promującą czytelnictwo zaangażowali się uczniowie z klasy 4a. Wykonali prace plastyczną i napisali, dlaczego warto czytać książki: „ …Bawią, dają dużo uśmiechu, radości, wzruszają do łez! To dzięki nim marzenia są większe, a nawet możliwe. Mamy nadzieję, że wykonani przez nas bohaterowie z masy plastycznej przeniosą Was w inny świat, który Ci się nawet nie śnił!Może baśniowy, a nawet fantastyczny”.
Biblioteka szkolna prowadziła w październiku kiermasz książek -interesujące i ciekawe książki. W ramach uzyskanego rabatu ze sprzedaży książek biblioteka pozyskała atrakcyjne egzemplarze dla swoich czytelników.
Podejmowane działania w ramach święta bibliotek wpisują się w „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”.
Opracowała Iwona Tutak

https://goo.gl/photos/TZypZijGAAzXve2K6