BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Tydzień z Ludwikiem

W tym roku w całej szkole już kilka dni przed tradycyjnymi obchodami urodzin naszego patrona, Ludwika Zamenhofa, czuło się radosną atmosferę przygotowań do tej uroczystości. Na korytarzu powstał klimatyczny kącik, który przenosił nas do czasów Zamenhofa. Stojąc w tym miejscu, miało się wrażenie, jakby przed chwilą odwiedził on szkolne mury. Kominek i ozdoby świąteczne wprowadziły atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

W „Tygodniu z Ludwikiem” nauczyciele zorganizowali dni tematyczne, podczas których uczniowie realizowali  konkretne zadania powiązane oczywiście z postacią Zamenhofa.

Pierwszy był Dzień zapoznania z Ludwikiem. Na zajęciach wychowawczych dzieci oglądały prezentacje multimedialne i wykonywały różne ciekawe zadania przygotowane przez nauczycieli. Wychowawcy i uczniowie wykazali się dużą kreatywnością.

Kolejny był Dzień na zdrowo i sportowo, podczas którego nauczyciele zajęć wychowania fizycznego i wychowawcy klas 1-3 skupili się na ćwiczeniach koordynacji ruchowej, zajęciach związanych z orientacją w przestrzeni, wzrokiem i pokonywaniem dystansów. Celem było uświadomienie dzieciom, jak ważny jest zmysł wzroku. Ludwik Zamenhof był przecież okulistą.

Kolejne działania były artystyczne (muzyczne i plastyczne). Wymagały od dzieci umiejętności pracy w grupie i kreatywności. Klasy starsze wykonywały kolaż pt. „Ludwik w oczach dzieci dawniej i dziś”, natomiast młodsze klasy bardzo precyzyjnie działały manualnie i tworzyły z plasteliny popiersia lub postacie przestrzenne naszego patrona. Najlepsze prace można podziwiać w kąciku świątecznym Ludwika Zamenhofa. Podczas przedświątecznego apelu  autorzy najpiękniejszych prac zostali nagrodzeni.

Prawdziwą perełką był konkurs cukierniczy na przepis ,,Ciasteczka Zamenhofki”. Zadaniem dzieci  było upieczenie w domach ciasteczek, ich pomysłowe ozdobienie i oryginalnie spakowanie oraz oczywiście załączenie przepisu. Komisja w składzie pani dyrektor Anny Dymek, pani wicedyrektor Magdaleny Kierpiec oraz pana wicedyrektora Rafała Ostrowskiego miała  bardzo trudny wybór, ponieważ wszystkie ciasteczka były smaczne i  pomysłowo wykonane.

Muzyczne karaoke polegało na wysłuchaniu piosenek i zaśpiewaniu ich w języku esperanto. Podsumowaniem będzie szkolny koncertu kolęd, który odbędzie się w styczniu.

W Dniu językowym uczniowie wykonywali zadania w różnych językach świata. Dowiedzieli się wówczas, że Ludwik Zamenhof miał bardzo dobry pomysł – od najmłodszych lat marzył o stworzeniu uniwersalnego języka łączącego ludzi.

Nauczyciele języka polskiego i wychowawcy klas 1-3 wraz ze swoimi podopiecznymi wykonywali zadanie związane ze zbliżonymi się Świętami Bożego Narodzenia.Uczniowie uczyli się pisać życzenia świąteczne w języku esperanto. W kąciku Ludwika stanęły też dwie duże ramki, w których cała społeczność szkolna mogła napisać życzenia dla szkoły.

Wyczekiwanym dla wszystkich dniem był Dzień urodzin Ludwika Zamenhofa, czyli 15 grudnia. Był to dzień bez pytania i klasówek. Dzieci mogły wtedy podziwiać wystawę prac plastycznych i  ciasteczek Zamenhofa, a na przerwach zagrać w gry planszowe. W naszych strojach dominowały wówczas kolory biały i zielony, nawiązujące do flagi esperanto.

Bardzo wszystkim dziękujemy za udział i zaangażowanie w obchody Tygodnia z Ludwikiem.