BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

W październiku biblioteki szkolne rządzą

Posłuchaj artykułu

Projekt biblioteczny „W październiku biblioteki szkolne rządzą” w ramach MMBSZ

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019 przebiegał pod hasłem „Wyobraź sobie”

W październikowe przedsięwzięcia została włączona cała społeczność uczniowska.

Uczniowie klas I-V wzięli udział w akcji czytelniczej „Książka na MEDAL”. Przeprowadzono rozgrywkę miedzy książkami: serią “Hania Humorek” Megan McDonald; serią „Zaopiekuj się mną” Holly Webb; serią „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Każdy uczeń mógł zagłosować tylko na jedną serię książek.Rywalizacja była bardzo gorąca i wyrównana. Po podliczeniu głosów okazało się, że seria „Zaopiekuj się mną” seria „Biuro detektywistyczne” otrzymały tę samą liczbę głosów. Spośród uczestników akcji  wylosowano dwie osoby, które otrzymały od biblioteki nagrody książkowe. 

Przeprowadzono Szkolny Konkurs na hasło promujące czytelnictwo„Wyobraź sobie”. Konkurs adresowany był do uczniów klas VI-VIII. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody.

Nasi uczniowie brali udział w Wojewódzkim Konkursie fotograficznym „Biblioteka w oczach czytelnika”, zorganizowanym przez Sekcję Bibliotekarską przy Zarządzie Okręgu Śląskiego ZNP w Katowicach. Prace konkursowe wykonały: Oliwia Regulska i Joanna Urbańska z klasy 4a. Uczennice Martyna Krawczyk z klasy 7a i Matylda Szymczyk z klasy 8a brały udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy o Książce i Literaturze „Czytam, więc jestem”zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 24 w Częstochowie (wyniki w listopadzie).

Przygotowano gazetki okolicznościowe: „Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2019” (gazetka promująca święto bibliotek), Anna Świrszczyńska – poetka, dramatopisarka, prozaik” w 35. rocznice śmierci. Zorganizowano ciekawe wystawy„Książki z dedykacjami” (ekspozycja książek ze zbiorów biblioteki szkolnej opatrzonych dedykacją autora); „Anna Świrszczyńska autorka dla dzieci i młodzieży” (promocja twórczości poetki ze zbiorów biblioteki szkolnej), „Nowości w bibliotece”(ekspozycja książek otrzymanych w darze).

Wzięliśmy udział w ogólnopolskim programie Empiku „Wsparcie dla bibliotek szkolnych”. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej scenkę z wybranej przez uczniów książki, sfotografowanie Pracy Konkursowej oraz przesłanie jej wraz opisem scenki do Organizatora. Wybraliśmy książkę pt.„Bajki o misiach z czterech stron świata” autorstwa Anieli Cholewińskiej-Szkolik.

W ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego CEO „PoczytajMY” odbyły się zajęcia czytelnicze w oparciu o utwór „Kot w butach” dla uczniów klasy 1A. Dzięki temu utworowi, dzieci mogły poznać historię niezwykłego kota, który przyniósł szczęście młynarczykowi. Bohater bajki nie tylko umiał przemawiać ludzkim głosem, ale był zwierzakiem sprytnym, inteligentnym i przebiegłym.

W ramach święta bibliotek zorganizowano wyjścia do Biblioteki Publicznej, Filii nr 15. Uczniowie klasy 7c poznali specyfikę pracy biblioteki osiedlowej oraz uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych pt. „Wkręć się w czytanie”. Uczniowie klasy 3a, 3b, 2d wzięli udział w spotkaniu autorskim z Joanną Olech natomiast uczniowie klasy 2a i 4b z Elizą Piotrowską. Pisarki zaprezentowały swój dorobek literacki oraz przedstawiły przywiezione ze sobą postaci z opowiadań. Biblioteka szkolna zbogaciła się o nowe tytuły „Poppintrokowie: opowiadania z magia i dreszczykiem autorstwa Joanny Olech oraz „Ciocia Jadzia – Szkoła” autorstwa Elizy Piotrowskiej.  Książki posiadają dedykacje od autorów. 

Zorganizowano dla uczniów klas drugich warsztaty czytelnicze poświęcone serii książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai autorstwa Martina Widmarka. W ramach warsztatów zaprezentowano pokaz multimedialny połączony z interaktywnym czytaniem fragmentów książek oraz wspólnie rozwiązywano zagadki detektywistyczne. Biblioteka szkolna nabyła kolejny tom „Tajemnica srebra”. I tym razem Lasse i Maja muszą wkroczyć do akcji!

Podejmowane działania w ramach święta bibliotek wpisują się w rządowy projekt „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Realizując projekt promowano bibliotekę, uwrażliwiano kulturowo i społecznie, rozwijano wśród uczniów indywidualne zainteresowania i nawyk czytania.

Opracowała Iwona Tutak