BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Warsztaty czytelnicze – niezwykli bohaterowie

Posłuchaj artykułu

Warsztaty czytelnicze – niezwykli bohaterowie.

Po raz kolejny w naszej szkole odbyły się warsztaty czytelnicze, prowadzone przez P. Natalię Talarek – przedstawiciela wydawnictwa Zakamarki. Warsztaty skierowane były do uczniów klas młodszych I, III oraz do starszych IV. Główny cel to zachęcić uczniów do czytania książek oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych.

Dzieci z klasy I i III zapoznały się z serią książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai autorstwa Martina Widmarka. W ramach warsztatów zaprezentowano pokaz multimedialny połączony z interaktywnym czytaniem fragmentów książek oraz wspólne rozwiązywanie zagadek detektywistycznych. Siła serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai tkwi przede wszystkim w ich przyjaznej początkującemu czytelnikowi formie (duża czcionka), przejrzysta kompozycja (dużo ilustracji) i treści (tajemnica, którą trzeba rozwikłać).

Uczniowie klas IV zapoznali się z serią książek o Tsatsikim – chłopcu, który jest ich rówieśnikiem i ma podobne problemy, marzenia, głowę pełną pomysłów, nieograniczoną wyobraźnię i poważne potrzeby. Podczas warsztatów zaprezentowano fragmenty książek Tsatsiki i Mamuśka oraz Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic autorstwa Moni Nilsson, wielokrotnie nagradzanej szwedzkiej pisarki(m.in. nagrodą Astrid Lindgren), a następnie zaproszono uczniów do działań zainspirowanych wysłuchanym tekstem.

Książki o Tsatsikim poruszają tematykę dorastania, szkolnych problemów, autorytetów, pierwszych miłości, relacji w rodzinie, odnajdywania w sobie siły, wyznaczania granic, opowiadania się za słuszną sprawą, działaniu wbrew lękowi.

Spotkanie z książkowymi bohaterami zachęciło uczniów do czytania i literackich poszukiwań.

Info Iwona Tutak