BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Warsztaty detektywistyczne – promocja czytelnictwa

Posłuchaj artykułu

20 listopada 2019r. uczniowie klasy 3c uczestniczyli w spotkaniu z pisarką Joanną Jagiełło, które odbyło się w Bibliotece Publicznej,  Filii nr 15.

Joanna Jagiełło jest autorką kilkunastu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracowała, jako dziennikarka, nauczycielka. Trzykrotnie laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Wiele jej powieści zostało nagrodzonych przez Polską Sekcję IBBY.

Podczas spotkania pani Joanna opowiadała dzieciom, na czym polega praca pisarza oraz zaprezentowała swój dorobek pisarski. W trakcie warsztatów uczniowie mieli narysować postać i wymyślić jak najwięcej szczegółów dotyczących tej postaci oraz nadać imię i nazwisko. Powstała bardzo ciekawa osoba, pani Wiktoria Bąk – nauczycielka ogrodnictwa i jej tajemnicze pająki. Następnie pani Joanna rozdała kartony i poprosiła, aby uczniowie w grupach narysowali wymyślonego przez siebie detektywa, który rozwikła zagadkę tajemniczych pająków. To było bardzo twórcze zadanie. Dzieci mogły popisać się własnymi zdolnościami. Każda grupa prezentowała swoją pracę i opowiadała historyjkę. Podczas spotkania uczniowie czuli się jak prawdziwi pisarze, stworzyli bohatera głównego, a potem drugoplanowych oraz historyjkę. Na końcu spotkania każdy uczeń mógł otrzymać imienną dedykację oraz autograf autora. Czytelnicy biblioteki szkolnej również otrzymali dedykację i autograf: „Dla Czytelników SP 38 Joanna Jagiełło”. Prace plastyczne wykonane na warsztatach zostały przekazane do biblioteki szkolnej, gdzie uświetnią mini wernisaż. 

Info Iwona Tutak