BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. Sikorskiego 56

Warsztaty literackie

Warsztaty literackie – wyrażanie tekstu literackiego za pomocą obrazu.

15 maja w Bibliotece Publicznej, Filii nr 15 odbyło się spotkanie z Joanną Zagner-Kołat ilustratorką książek dla dzieci. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 4e w ramach Tygodnia Bibliotek. W pierwszej części autorka barwnie opowiadała o swojej pracy, dzieci dowiedziały się skąd bierze pomysły i jakimi metodami wykonuje ilustracje oraz zaprezentowała swój warsztat pracy. Pani Joanna jest współtwórczynią m.in. popularnego cyklu książek autorstwa Małgorzaty Strękowskiej, którego bohaterem jest Filipek. W kolejnej części przybliżyła uczniom cały proces powstania książki – od pisarza, aż do czytelnika.
Uczestnicy spotkania poznali nie tylko warsztat ilustratora, ale również sami pracowali twórczo. Stworzyli wspólnymi siłami rysunek postaci fikcyjnej „potworka”, który otrzymał imię TOFINEK. Następnie gość czytał historię o Filipku ze zbioru Filipek i dziewczyny, a uczniowie mieli za zadanie narysować ilustrację do wysłuchanego fragmentu opowiadania. Powstały bardzo ciekawe prace, uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością.
Na zakończenie spotkania uczestnicy warsztatów otrzymali zakładki do książek z autografem gościa. Ilustratorka dla czytelników SP nr 38 narysowała postać Filipka, praca została przekazana przez autora do biblioteki, gdzie uświetniła mini wernisaż prac wykonanych na warsztatach.
Info Iwona Tutak

Skip to content