34 3614075; 34 5065006 sp38@edukacja.czestochowa.pl

Warsztaty literackie

Warsztaty literackie – wyrażanie tekstu literackiego za pomocą obrazu.

15 maja w Bibliotece Publicznej, Filii nr 15 odbyło się spotkanie z Joanną Zagner-Kołat ilustratorką książek dla dzieci. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy 4e w ramach Tygodnia Bibliotek. W pierwszej części autorka barwnie opowiadała o swojej pracy, dzieci dowiedziały się skąd bierze pomysły i jakimi metodami wykonuje ilustracje oraz zaprezentowała swój warsztat pracy. Pani Joanna jest współtwórczynią m.in. popularnego cyklu książek autorstwa Małgorzaty Strękowskiej, którego bohaterem jest Filipek. W kolejnej części przybliżyła uczniom cały proces powstania książki – od pisarza, aż do czytelnika.
Uczestnicy spotkania poznali nie tylko warsztat ilustratora, ale również sami pracowali twórczo. Stworzyli wspólnymi siłami rysunek postaci fikcyjnej „potworka”, który otrzymał imię TOFINEK. Następnie gość czytał historię o Filipku ze zbioru Filipek i dziewczyny, a uczniowie mieli za zadanie narysować ilustrację do wysłuchanego fragmentu opowiadania. Powstały bardzo ciekawe prace, uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością.
Na zakończenie spotkania uczestnicy warsztatów otrzymali zakładki do książek z autografem gościa. Ilustratorka dla czytelników SP nr 38 narysowała postać Filipka, praca została przekazana przez autora do biblioteki, gdzie uświetniła mini wernisaż prac wykonanych na warsztatach.
Info Iwona Tutak