BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Z głową w chmurach – zajęcia czytelnicze

Posłuchaj artykułu

W listopadzie odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego z podopiecznymi Przedszkola nr 38 w ramach programu CEO „PoczytajMY”.
Rozpoczęliśmy zajęcia od powitania i przedstawienia nowych czytających osób. W tym roku szkolnym dołączyły do programu dwie uczennice z klasy 4a: Martyna Matyjas i Nadia Pawyza. Dzieci bardzo miło powitały poczytajowy zespół.
Następnie zaprosiliśmy dzieci do obejrzenia inscenizacji wiersza Juliana Tuwima pt. „Dyzio marzyciel”. Po lekturze przyszedł czas na pytania sprawdzające stopień zrozumienia utworu, jak również na swobodne rozmowy w oparciu o poznany wiersz: O czym marzył Dyzio?, Co to znaczy marzyć?, Czy marzenia Dyzia były realne? Uświadomienie dzieciom, że marzenia mogą się spełniać lub nie, spełniają się tylko te realne.
W dalszej części zajęć zastanawialiśmy się, jaki jest walor wychowawczy tej historyjki? Wyjaśniliśmy, że warto posługiwać się wyobraźnią, mieć marzenia i dążyć do tego, by się one spełniały.
Po omówieniu lektury zaproponowaliśmy zabawę-pantomima „Moje małe, wielkie marzenie”. Chętne dzieci ruchem, gestem, mimiką pokazywały np. „Kim chcą być w przyszłości”, „Gdzie pragną spędzić wakacje”. Kolejna zabawa to „Pociąg pełen marzeń”, który zabrał dzieci w podróż po smakowitych wyspach np. na wyspę słodkich poziomek. Zabawa ruchowa polegała na tym, że dzieci miały wyobrazić sobie sytuacje przedstawione przez prowadzącą osobę i oddać je ruchem.

Na zakończenie zajęć podziękowaliśmy przedszkolakom za aktywny udział w zajęciach, życząc by ich marzenia się spełniły.

Szkolny koordynator programu: Iwona Tutak

https://goo.gl/photos/WyotAdF7cMDmoXrw8