BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Znajdziesz mnie w bibliotece

Akcja promująca czytelnictwo- „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu związanego z ogólnopolską kampanią Instytutu Książki „Mała Książka – Wielki Człowiek”, której celem jest popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym roku kampania została przygotowana szczególnie z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

W ramach projektu „Mała Książka – Wielki Człowiek”, podczas Tygodnia Bibliotek przygotowano kilka inicjatyw dla najmłodszych czytelników.

Przeprowadzono warsztaty czytelnicze na podstawie książki „Pierwsze abecadło”: „Najpierw obraz, potem słowo”- tworzymy LiterObrazki”; „Spotkanie z Abecadłem w wierszu J. Tuwima”-układanie liter obrazków i snucie historii; Spotkanie z wierszem T. Kubiak “Ja jestem książka”; „Spotkanie z Pawłem i Gawłem w wierszu A. Fredry”-uwrażliwienie na piękno naszego języka; Literobrazki w zabawie „Zgadnij, co mam na myśli”; Zabawy literackie w wymyślaniu „bajeczek i bzdurek”.

Zorganizowano Szkolny Konkurs Czytelniczy „Mistrz wzorowego czytania” dla uczniów klas 1-3. Celem konkursu była promocja czytelnictwa w ramach projektu “Mała Książka – Wielki Człowiek”, rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych, popularyzacja literatury dziecięcej oraz uczenie współzawodnictwa w miłej atmosferze. Uczestnicy konkursu czytali utwory poetyckie i prozatorskie z książki „Pierwsze abecadło”: Małgorzata Strzałkowska „Czterolistna koniczynka”; Anna Onichimowska „Prawie się nie boję”; Tadeusz Kubiak „Ja jestem książka”; Aleksander Fredro „Paweł i Gaweł”; Danuta Wawiłow „Spacer”; Jerzy Ficowski „Dom, w którym śmieszy”.

Komisja konkursowa oceniała uczniów według kryteriów: płynność i bezbłędność, dykcję oraz interpretację czytanego tekstu. Widownia nagradzała uczestników gromkimi brawami. Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Organizatorami konkursu były p. A. Wójcik – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i  p. I. Tutak -nauczyciel bibliotekarz.

Prowadzono akcję promującą czytelnictwo „Czytaj Książki – Będziesz Wielki”– rekomendowano uczniom książki napisane przez najwybitniejszych twórców dla dzieci, zarówno klasycznych, jak i współczesnych ze zbiorów biblioteki szkolnej, zakupionych w ramach NPRCZ.

Przygotowano gazetkę okolicznościową: „Czytanie to świetna zabawa” (gazetka promująca święto bibliotek). Zorganizowano ciekawe wystawy: „Książki z dedykacjami” (ekspozycja książek ze zbiorów biblioteki szkolnej opatrzonych dedykacją autora); Mała książka-wielki człowiek”– literatura piękna dla dzieci i młodzieży(propagowanie akcji); „Nowości w bibliotece”(ekspozycja książek zakupionych w ramach NPRCZ).

W ramach akcji uczniowie klasy pierwszych, podczas Tygodnia Bibliotek otrzymali wyprawkę Czytelniczą. Na wyprawkę składają się książka „Pierwsze abecadło” zawierająca teksty poetyckie i prozatorskie, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej. Ponadto broszura pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, która która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Przygotowano także Kreatywny alfabet, plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Zanim jednak pierwszoklasiści otrzymali wyprawkę dowiedzieli się, jak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka jest czytanie książek od najmłodszych lat. Zaprezentowano spot otwierający tegoroczną kampanię “Mała Książka – Wielki Człowiek”- ewolucja młodego czytelnika!

Młodzi czytelnicy również obejrzeli teledysk powstały w ramach kampanii- piosenka w wykonaniu wokalisty Mietka Szcześniaka, odkrywająca przed najmłodszymi czytelnikami magię czytania, podkreślająca siłę wyobraźni, a także pokazująca jak wielka moc tkwi w książkach.

http://wielki-czlowiek.pl/mala-ksiazka-wielki-czlowiek-na-drugim-miejscu-listy-przebojow-polskiego-radia-dzieciom/

Przygotowane Wyprawki Czytelnicze sprawiły pierwszoklasistom dużo radości, a jeszcze większą radość zabranie książek do domu.

Podejmowane działania w ramach akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek” wpisują się w obchody ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne święto bibliotek przebiegało pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.

– A Ty wiesz, kogo możesz znaleźć?

Film- animacja przygotowana przez Bibliotekę Śląską

Życzymy przyjemności czerpania z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Info Iwona Tutak