BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

ZOSTAŃ SAMOBADACZEM ROKU – RAK NIE ZNA METRYKI

26 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyła się pionierska prelekcja na temat profilaktyki chorób nowotworowych.

Rak to choroba, którą coraz częściej określamy mianem zabójcy XXI wieku, dlatego temat ten jest niezmiernie istotny. Pomimo postępu medycyny, kampanii edukacyjnych i widocznej poprawy wyników leczenia, wciąż wiele osób zgłasza się do onkologa zbyt późno, a statystyki są zatrważające.

Chcąc zwiększyć świadomość społeczną i szerzyć wiedzę na temat profilaktyki nowotworów, dziewczynki z klas siódmych i ósmych, wzięły udział w spotkaniu z Amazonkami Częstochowskimi paniami Grażyną i Bożeną, które  podzieliły  się z naszymi uczennicami swoimi historiami, doświadczeniem i wiedzą. Wolontariuszki uświadomiły dziewczynkom jak ważna jest znajomość tego tematu, który dotyczy wszystkich bez względu na płeć czy wiek. Wyjaśniły również jak istotna jest świadomość własnego ciała i samobadanie oraz pokazały jak wykrywać zmiany w naszym ciele, ćwicząc na fantomach.

Serdecznie dziękuję pani Grażynie i Bożenie, ale również naszym uczennicom za aktywny udział w spotkaniu.

Joanna Jamska