BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

„Polecamy do czytania …- książki z bibliotecznej półki SP 38”/odsłona szósta

POZNAJ serię przygodowych książek Hedwiga autorstwa Fridy Nilson /kl. 1-3

Szwedzka pisarka i tłumaczka, autorka jedenastu książek dla dzieci, nagradzana i nominowana do nagród literackich w kraju i za granicą. Polskim czytelnikom znana jest z książki  „Moja mama gorylica”. W 2006 roku drugi tom przygód Hedwigi został nominowany do Augustpriset, prestiżowej nagrody literackiej przyznawanej przez Szwedzkie Stowarzyszenie Wydawców.

Hedwiga  mieszka w małym czerwonym domku z rodzicami, psem, dwoma kotami i tysiącem pająków, które siedzą w piwnicy i tylko czekają, żeby wejść jej pod koszulkę. W sąsiedztwie nie ma żadnych dzieci, więc często się nudzi.

Wszystko się zmienia, kiedy zaczyna chodzić do szkoły. Czekała na nią całą wieczność! Już pierwszego dnia zaczynają się przygody. Hedwiga zaprzyjaźnia się z Lindą, która ma z przodu krzywy ząb, biały jak kostka cukru. 

Najbardziej na świecie chciałaby mieć konia. I jej marzenie się spełnia. To znaczy – prawie. Dostaje osła, Maksa-Olofa. Tata uważa, że to świetny prezent. Ale on nic nie rozumie. Hedwiga woli nie myśleć, co by się stało, gdyby dzieci w szkole dowiedziały się o Maksie-Olofie…

PRZECZYTAJ 

„Hedwiga” Frida Nilson – fragment książki. Załącznik 

„Hedwiga i Maks-Olof” Frida Nilson – fragment książki. Załącznik

Skrząca się łobuzerskim dowcipem opowieść o rezolutnej dziewczynce i jej pierwszym roku w szkole.

POZNAJ powieść „Cześć, wilki!„ autorstwa Doroty Kassjanowicz. /kl.4-6

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, redaktor, autorka (pod nazwiskiem Dorota Czupkiewicz) tekstów piosenek (m.in. dla Ewy Błaszczyk, Hanny Banaszak i Stanisławy Celińskiej) oraz autorka i współautorka tekstów do spektakli muzycznych dla dorosłych i dla dzieci.

Za osiedlem Cztery Wiatry rozciąga się kraina Dalej i Dalej. To tam jedenastoletni Filip śmiga na rowerze, gdy chce wyrwać się z domu i uciec od wakacyjnej nudy. Bo w Dalej i Dalej między drzewami przemykają wilki, a w starej willi z ogrodem mieszka ciocia Agnieszka, pisarka. Tylko ona zna sekret Filipa.

Książka wpisana na listę Białych Kruków – White Ravens 2015. Jest to lista najbardziej godnych uwagi książek dla dzieci z całego świata, przygotowywana corocznie przez specjalistów z Internationale Jugendbibliothek (Międzynarodowej Biblioteki Książek dla Dzieci i Młodzieży) w Monachium. 

PRZECZYTAJ „Cześć, wilki!” Dorot Kassjanowicz – fragment książki. Załącznik

Błyskotliwa, mądra i pełna subtelnego ciepła opowieść o chłopcu, który przekonuje się, że wyobraźnia ma wielką moc. Nowe wydanie z ilustracjami Agaty Dudek. 

POZNAJ  powieść „Rok, w którym nauczyłam się kłamać” autorstwa Lauren Wolk./kl.7-8 

Poetka, artystka wizualna i autorka nagradzanych powieści. Mieszka na Cape Cod, gdzie pracuje jako nauczycielka, redaktorka i szefowa lokalnego centrum kulturalnego.

Wielokrotnie nagradzana poruszająca powieść dla młodzieży o złu, fałszywym oskarżeniu i samotnej walce w obronie sprawiedliwości.

Jesienią 1943 roku spokojny świat pensylwańskiej wsi, gdzie wojna jest tylko dalekim echem, przestaje być dla Annabelle bezpiecznym miejscem. Pewnego ranka w szkole pojawia się nowa uczennica, brutalna i złośliwa Betty. Ofiarą jej prześladowania i intryg staje się nie tylko Annabelle, ale też włóczęga i dziwak Toby, który jest weteranem wojennym i jej przyjacielem. A gdy ma się dwanaście lat, nie jest łatwo stawić czoła złu, które nagle czai się tak blisko…

PRZECZYTAJ „Rok, w którym nauczyłam się kłamać” Lauren Wolk. – fragment książki. Załącznik 

Książka dostępna także w formie e-booka m.in. na platformach:

https://www.legimi.pl/ebook-rok-w-ktorym-nauczylam-sie-klamac-lauren-hollow,b622598.html

https://www.publio.pl/rok-w-ktorym-nauczylam-sie-klamac-lauren-wolk,p548872.html

Poruszająca powieść o konfrontacji ze złem i uprzedzeniami. Zdobyła wiele nagród, w tym tytuły Newbery Honor Book 2017 i Najlepszej Dziecięcej książki roku „Wall Street Journal”. Trafiła także na listę bestsellerów „New York Timesa”.

Książki zostały zakupione do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Miłej lektury!

Iwona Tutak