BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Ponad podziałami – Tydzień z Ludwikiem Zamenhofem

Od 11 do 15 grudnia 2023 r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień z Ludwikiem Zamenhofem. Jest to dla całej społeczności bardzo ważny czas. Ludwik Zamenhof to patron Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie. Każdy z naszych uczniów wie, iż stworzył on język esperanto, który miał pokonać komunikacyjne bariery. Twórca oddał go do użytku wszystkim ludziom i nie chciał z tego czerpać jakichkolwiek korzyści zarobkowych. Zamenhof urodził się w 1859 r. w rosyjskim wówczas Białymstoku. Obserwował ludzi i doszedł do wniosku, że ci, którzy nie mogą się porozumieć, stronią od siebie. Dlatego też esperanto jest nie tylko językiem, ale przede wszystkim jednoczącą wszystkich piękną ideą.

Tydzień z Ludwikiem Zamenhofem rozpoczął się od spotkania z ks. Romanem Gmyrkiem – krajowym duszpasterzem esperantystów – który wprowadził uczniów w świat tego nadzwyczajnego języka, nauczył najmłodszych jego podstaw, a ze starszymi utrwalił znane już zasady.

W środę poprzez platformę Meet ponad 360 uczniów miało okazję wziąć udział w lekcji online prowadzonej przez p. Agnieszkę Kajdanowską, przedstawicielkę Białostockiego Ośrodka Kultury Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Pani Agnieszka zaprosiła nas na wirtualny spacer po muzeum. Sprawiła, że na chwilę przenieśliśmy się do realiów życia naszego patrona i poznaliśmy interesujące szczegóły jego biografii.

W ciągu tego tygodnia miało miejsce także wiele innych ciekawych akcji. Na lekcjach muzyki uczniowie z chęcią śpiewali piosenki w języku esperanto. Podczas lekcji języków – polskiego, angielskiego oraz niemieckiego, poznawali nowe słówka w języku esperanto oraz tworzyli słowniczki, które później ozdabiały naszą szkołę.

Na korytarzu mieliśmy okazję poczuć się jak w okulistycznym gabinecie Zamenhofa, który był przecież lekarzem tej właśnie specjalizacji. Klimatyczny kominek i meble z tamtej epoki niewątpliwie pozwalały przenieść się w inne czasy. Chętni mogli sfotografować się w fotobudce poświęconej patronowi. W zabawnych okularach oraz z przyklejonymi wąsami – tak charakterystycznymi elementami wyglądu Zamenhofa – uczniowie wyglądali wspaniale. A bawili się wybornie także podczas każdej długiej przerwy w tym tygodniu! Tanecznym krokiem szli wówczas do sali widowiskowej i świętowali urodziny Zamenhofa podczas zumboprzerwy.

Odbyło się też kilka konkursów artystycznych. Podczas jednego z nich uczniowie, niczym prawdziwi artyści, rysowali na płótnach opartych o sztalugi współczesne portrety Zamenhofa. Mieliśmy także okazję podziwiać wystawę prac plastycznych „Ludwik Zamenhof w moich oczach”. Nieopodal znajdowała się również tablica pamiątkowa poświęcona patronowi.

Z okazji zbliżających się świąt powstał pomysł na ozdobę choinkową dla Ludwika. Fragment szkolnego korytarza zamienił się wówczas w las, a drzewka, jedno piękniejsze od drugiego, przystrojone zostały niezwykle kreatywnie.

Klasy najmłodsze mogły uczestniczyć także w grach i zabawach nawiązujących do tematyki esperanto. Dzieci obejrzały prezentację zawierającą najważniejsze fakty z życia Zamenhofa. Chętnie wzięły udział w quizie o swoim patronie.

Jesteśmy dumni, że wszyscy z ogromnym zaangażowaniem przygotowali tak wspaniałe atrakcje – dziękujemy naszym Nauczycielom. Niemniej raduje nas fakt, że inicjatywy te cieszyły się uznaniem uczniów, którzy chętnie wzięli w nich udział, a szkoła 15 grudnia – w dniu urodzin patrona – zaświeciła się na zielono – chyba każdy miał na sobie element stroju w tym właśnie kolorze – kolorze nadziei.