BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

Oświęcim – podsumowanie wyjazdu klas ósmych

11 października uczniowie klasy 8a oraz 8b wzięli udział w wyjątkowej lekcji historii w obozie zagłady w Oświęcimiu. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy – od 1942 r. – stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) – nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

Uczniowie poznali szokującą historię dzięki obejrzeniu ekspozycji i zwiedzeniu obozu zagłady. Jak sami wspominali po wyjeździe: „ Na lekcji historii słuchamy o losach ludzi w czasie wojen, oglądamy filmy opowiadające o tamtych wydarzeniach ale dopiero zobaczenie tego miejsca na własne oczy sprawiło, że jesteśmy w stanie pojąć ogrom zła, do którego tam doszło”.

Była to prawdziwa lekcja historii i pokory.