BIP epuap Częstochowa 42-202 ul. gen. Władysława Sikorskiego 56

PROFILAKTYCZNIE PROFILAKTYKA!

Mamy za sobą wyjątkowy tydzień – bardzo kreatywny i dający do myślenia. Zwrócenie uwagi na aktualną sytuację i bieżące problemy to kwestia priorytetowa dla wszystkich. Zastanawialiśmy się nad tym, czym są uzależnienia, dlaczego problem ten coraz częściej dotyka młodych osób i wreszcie – jak sobie z nim radzić? Po zdalnym nauczaniu, po czasie izolacji, coraz częściej młodzież zamyka się w swoim świecie, popada w depresyjne stany, z którymi próbuje walczyć z różnym skutkiem. W jaki sposób poprosić o pomoc, gdzie jej szukać, w co się angażować, żeby żyło się lepiej? Pytań jest mnóstwo, odpowiedzi wiele… ale nie od dziś wiadomo, że niezwykle ważna jest forma podania tych odpowiedzi. Dlatego też w SP38 aż wrzało od podjętych inicjatyw, w których młodzi ludzie bardzo chętnie brali udział. Nauka poprzez zabawę? Dlaczego nie!

Zorganizowaliśmy warsztaty z psychologiem, „Nie jesteś sam”. Dotyczyły one przyczyn uzależnień i sposobów radzenia sobie z nimi. Uczniowie uzyskali wówczas od specjalisty wskazówki dotyczące tego, co robić w trudnych sytuacjach.

Podczas zajęć z wychowawcami odtworzone zostały filmy o tematyce profilaktycznej. Pierwszy z nich pt. “Wsłuchaj się w siebie” pokazywał kuszący młodych ludzi świat używek, objaśniał, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą picie alkoholu i zażywanie dopalaczy. Drugi film pt. “Bo jest pasja” obrazował pozytywne aspekty naszego życia. Uczył, że pasja, hobby, mądrze i kreatywnie spędzany czas są ogromną wartością dla młodych ludzi. Obydwa filmy powstały w dobie pandemii, czyli w okresie, gdy uczniowie mieli dużo problemów z zaakceptowaniem tego, co dzieje się na świecie. Nagrywane były podczas spotkań na Classroomie, co zwiększa ich wartość, gdyż pokazuje, że w czasie zdalnego nauczania także możemy pomysłowo spędzać czas i pielęgnować nasze pasje.

W związku z tematyką depresji pocovidovej zorganizowany został panel dyskusyjny dla uczniów klas IV-VIII, podczas którego odbyło się spotkanie z tutorami młodzieżowymi. Opowiedzieli oni o tym, co daje możliwość angażowania się w pracę wolontariusza, dzięki której wolny czas spędzają w sposób wartościowy i kreatywny. Pomagając innym- pomagamy sobie, ponieważ czujemy się potrzebni. Podczas panelu wyświetlony został film, w którym podopieczni tutorów (uczniowie klas pierwszych) opowiedzieli, co zyskują dzięki cotygodniowym spotkaniom z młodzieżą. 

Przeprowadzono także konkurs wiedzy pt. „O uzależnieniach wiem wszystko”. Nasi uczniowie bardzo chętnie wzięli udział tym zadaniu i wykazali się obszerną znajomością tego tematu.

Niezwykle ciekawą inicjatywą była akcja pt. „Z uśmiechem Ci do twarzy”. Polegała ona na dorysowaniu bądź doczepieniu dużego uśmiechu do noszonej w szkole maseczki bądź ubioru. Dzięki temu skryte za maseczkami twarze rozbłysnęły pięknym uśmiechem.

Podczas „Aktywnej przerwy” uczniowie grali w ulubione gry planszowe. Był to czas spędzony na integracji, relaksie i zdrowej rywalizacji.

W szkole został także zorganizowany konkurs na najciekawszy komiks pt. „Życie w pandemii”. Efekty prac można było podziwiać podczas wystawy.

Nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej dla klas IV-VI pt. „Ruch jest dobry na wszystko”.  Łącznie w turnieju wzięło udział 6 klas.

Warto mówić o problemach, bo wtedy wydają się one mniej straszne, przestają przerażać, a my nabieramy przeświadczenia, że nie ma rzeczy niemożliwych i z każdej sytuacji jest wyjście.